12. İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları

Rakam ne olursa olsun hiçbir zaman doğru kişiye ödediğiniz yeterli değildir ve her zaman yanlış kişiye ödediğiniz gereğinden fazladır." (Charles Red Scott, pier One Imports Inc başkan Yrd.)

Günümüzde şirketlerin hayatta kalması; maliyetleri düşük tutmak kaliteyi yükseltmek ve müşteri için değer yaratma yönünde sürekli yeni yollar bulmak için ne gerekirse yapacak insanları bulup işyerlerine kazandırmalarına bağlıdır.

Doğru insanlarla çalışmak bir işyerini cennete çevirebileceği gibi yanlış insanlarla çalışmak hergün cehennemin yaşanmasına neden olabilir.

Artık şirketler işe alma konusunda hata yapma lüksüne sahip değiller. Her şirket için zaman finansman kadar önemli ve sınırlı bir değer. Dolayısıyla şirketler bu sınırlı zamanı eleman arama ve işe alma görüşmeleri ile ya da yanlış elemanların işe alınması sonucu oluşabilecek hataları düzeltmekle geçirmek yerine müşterilerine daha iyi hizmet sunmakla ve rekabet gücünü artıracak yeni yöntemler bulmakla yeni iş bağlantıları yapmakla geçirmektedirler.

SAFİRin amacı nitelikli eleman arayan işverenlerle nitelikli iş arayanları buluşturmaktır. İnsan kaynakları hizmetlerimiz; zaman yönetimi, bilgi yönetimi, profesyonellik ve beşeri sermayenin optimal bileşimi üzerine kuruludur.

SAFİR DENETİM İnsan Kaynakları Departmanı her sektörde faaliyet gösteren şirketlere her düzeyde nitelikli yönetici ve personel arayışlarını karşılamada yardımcı olmaktadır.

SAFİR DENETİM işe alma ve yerleştirme süreçlerini psikolojik faktörler dahil, istisnasız tüm etkin faktörleri dikkate alarak yürütür. Şirketinizin ve eleman almayı düşündüğünüz işinizin özelliklerine göre ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra bu ihtiyaçları karşılayacak uygun eleman profillerini oluşturur. Adaylar, belirlenen bu kriterlere göre gerek mesleki becerileri gerekse kişilik özellikleri açısından psikolog ve uzman kadromuz tarafından çeşitli görüşme teknikleri ve objektif testler vasıtasıyla değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre belirlenen adaylar, aralarından seçim yapabilmeniz için SAFİR DENETİMtarafından hazırlanan aday tanıtım dosyaları ile birlikte değerlendirmelerinize sunulur.

İnsan kaynakları hizmetlerimizi farklı ve iddialı kılan bir diğer unsur; Safir Denetim in kurumsallaşma, iş akımları ve iş tanımlamaları bakımından şirketinizi bir bütün olarak ele alması ve şüphesiz ki faaliyet uygulama ve işleyişi çok iyi bilmesidir.

SAFİR DENETİM ayrıca "outsourcing" ve bordro yönetimi sistemi sayesinde şirketlere dönemsel eleman temini, bordrolama hizmetleri, cv bankası derleme, kişilik ve iş analizleri konularında hizmet sunarak, şirketlerin tüm zaman ve enerjilerini kendileri için hayati önem taşıyan asıl faaliyet konularına ayırmaları hedeflemektedir.